Kamelia, od symbolu miłości do ikony mody Coco Chanel

kwiat kameliiKupując ostatnio kwiaty do ogrodu wpadła mi w oko roślina przypominająca trochę różę, trochę piwonie. Pełna kwiatowych pąków z rozwiniętym jednym kwiatem urzekła mnie swoim pięknem. Kiedy dowiedziałam się, że to kamelia wiedziałam, że muszę ją mieć w swoim ogrodzie. Choć jej uprawa wymaga szczególnej uwagi, warta jest jej poświęcenia.

Pochodzenie

Ojczyzną kamelii są rejony wschodniej i południowo-wschodniej Azji. W Chinach i Japonii uprawiano ją już tysiąc lat temu. Krzewy w naturalnym środowisku osiągają nawet do 15 m wysokości. Niestety kamelia nie znosi mrozów, dlatego w Polsce hodowana jest w donicach, przebywająca na tarasach czy ogrodach jedynie w okresie letnim. Jest zimozielona o kwiatach osiągających średnicę od 3 cm do 12 cm, w zależności od gatunku. Lubi bogatą, kwaśną glebę i półcień. Do jej pielęgnacji możemy stosować odżywki, które stosujemy do rododendronów i azalii.

Symbolika

Idealne płatki kwiatów o łagodnym łuku sprawiły, że roślina ta uznawana jest za symbol doskonałości i wyrafinowania. W Azji roślina symbolizuje miłość i oddanie, dlatego często używana jest w dekoracjach ślubnych oraz w bukiecie panny młodej. Na Zachodzie kamelia to kwiat o nieco staroświeckim wdzięku. Jednak od zawsze była symbolem elegancji, pragnienia, pasji, wyrafinowania i wysokiej pozycji społecznej. Dawniej kwitnące gałązki kamelii były dopełnieniem wizytowego stroju – panie przypinały je do sukien, panowie nosili w butonierkach, dlatego kojarzą się z salonowym życiem. Kamelia zainspirowała wielu artystów, między innymi Aleksandra Dumasa, który napisał powieść „Dama Kameliowa”, która z kolei zainspirowała włoskiego kompozytora do napisania słynnej opery La Traviata.

CHANEL

0af74b19c9f0232d125000887decc51f

źródło internet

Kwiat ten pokochała również jedna z największych ikon mody Coco CHANEL. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Kamelie podarował jej „Boy” czyli Arthur „Boy” Capel, wielka życiowa miłość Coco, który był brytyjskim sportsmenem. Był to jedyny mężczyzna o którym Chanel lubiła rozmawiać. Arthur był nią zafascynowany, jednak nie chciał się nigdy ożenić, uważając małżeństwo za transakcję. Choć udawała, że się z nim zgadza tak naprawdę nigdy się z tym nie pogodziła. Ale odegrał ogromną rolę w jej życiu, jako pierwszy uwierzył w jej talent i pomógł w otwarciu pierwszego atelier. Kamelia natomiast, od tamtej pory stała się ukochanym kwiatem Coco Chanel, a jej motyw po dziś dzień jest rozpoznawalny na całym świecie. Przez prawie pół wieku kamelia w wersji Chanel, doczekała się wielu odsłon i wykonana została z przeróżnych materiałów od tweedu, satyny, organdyny po plastik. Materiałowa kamelia obok pereł stała się symbolem Coco, przypinała ją do sukni, żakietów, kapeluszy. Dzięki niej po dziś dzień kamelia nadal kojarzona jest z elegancją z wyższej półki. Najdroższe i najbardziej prestiżowe kamelie znajdują się w butiku przy placu Vendome, ponieważ kamelia u Coco to już nie tylko materiałowy kwiat, to także biżuteria, jedna z piękniejszych na świecie, której ceny sięgają tysięcy euro. Kamelia stała się swego rodzaju symbolem marki Chanel, jej deseń zdobią torby, ubrania, buty, a nawet kosmetyki. Najbardziej cenioną jest ta biała, w ukochanym kolorze Coco Chanel, kierowana do kobiet ceniących minimalizm i najwyższą jakość.

kamelia kwiat kamelii
_ARA7921 _ARA7954
różowa kamelia
_ARA7948 _ARA7896
kamelia w ogrodzie _ARA7950

3 Komentarzy

  1. Przepiękne. Takie kwiaty to chyba marzenie i wizytówka każdej eleganckiej kobiety, bo która z nas nie chciałaby choć odrobinę zbliżyć się do szyku osiągniętego przez Coco Chanel? Oczywiście mam tutaj na myśli szyk znany większości z nas. Zagłębiając się w życiorys Gabrielle przekonamy się jednak, że Jej życie nie do końca był usłane różami. Twój blog to dla mnie idealna porcja inspiracji. Zawsze odnajdę tutaj coś dla siebie.

    • Uwielbiam szyk Coco Chanel, choć nie należał do „less is more” to pełen jest elegancji opartej na klasyce i wysokiej jakości materiałach. Do dziś Chanel to jeden z moich ulubionych domów mody. Dama Kameliowa to też powieść o nieszczęśliwej miłości, lecz tej głębokiej i prawdziwej ;D Życie bywa przewrotne i pełne jest różnych zawirowań, ale miłość zawsze jest najpiękniejszym uczuciem jakie możemy dać i otrzymać. Dziękuję za miłe słowa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*