Piękno umysłu – połączenie z naturą.

kalatea, naturaWewnętrzną potrzebę kontaktu, oraz pozytywne oddziaływanie natury na człowieka głosił Hipokrates z Kos. Mawiał on „Medicus curat, natura sanat” – lekarz leczy, natura uzdrawia. Już królewscy lekarze, zalecali spacery po ogrodach przez członków rodu, którzy mieli zaburzenia psychiczne. Badania na przestrzeni lat dowodzą jak mocno na człowieka wywiera wpływ otaczająca go przyroda. Niestety paradoksalnie człowiek jest tym ogniwem, który usilnie niszczy cały ekosystem.

Migracja ludzi ze wsi do miast, dużych aglomeracji sprawia, że zamiast zieleni otacza nas coraz większa betonowa dżungla. Do tego codziennie jesteśmy bombardowani milionami bitów informacji, różnymi dźwiękami, obrazami, przez co dochodzi do hiperstymulacji. Nasz mózg pracuje na największych obrotach, ale zamiast odczuwać komfort i poczucie wiedzy, czujemy się coraz bardziej zagubieni, wypaleni. Sięgamy po używki jak kawa, aby pobudzić organizm do pracy, ale on już pracuje na swoim maksimum. Wszystkie choroby cywilizacyjne związane z psychiką, biorą się z powodu coraz większego braku kontaktu z przyrodą. Szukamy rozpaczliwie sensu istnienia, a zapominamy, że możemy go odnaleźć poprzez obcowanie z naturą. Przyroda jest paliwem, który daje nam siłę witalną i energię. Przyroda da sobie radę bez nas, ale czy możemy dać sobie radę bez niej? Oczywiście nie. Kiedy poczujesz zmęczenie zamiast sięgnąć po kolejny kubek z kawą, lepszym rozwiązaniem jest oderwanie się na chwilę od pracy i obcowanie z naturą. Czy wiesz, że dwadzieścia minut patrzenia na zieleń obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, prawie o 15%! Amerykański dziennikarz i pisarz Richard Louv, na podstawie swoich obserwacji opisał jednostkę chorobową – zespół deficytu natury. Polega ona na zanikaniu świadomości, trudność w koncentracji, osłabionej zdolności do odnajdywania w sobie sensu życia. Właśnie z powodu braku natury w życiu człowieka.

Jestem pokoleniem, które wychowało się wśród zieleni, sadów i ogrodów, nauczono mnie szacunku do wszelkiego życia. W moim rodzinnym domu zawsze były rośliny, moja mama ma niesamowitą rękę do kwiatów. Do tej pory miałam tak, że jeśli ja nie radziłam sobie z jakąś rośliną, zawoziłam do niej i od razu pięknie odżywała. Zawsze zastanawiało mnie gdzie tkwił sekret? Teraz kiedy mam swój dom i ogród, z doświadczenia wiem, że jeśli dajesz z siebie wiele miłości i troski, otrzymujesz to samo. To działa nie tylko w przypadku relacji między ludźmi, a roślinami i wszystkim co robisz w życiu.

natura - rośliny w domuW oczekiwaniu na wiosnę, postanowiłam wzbogacić swój dom o nowe rośliny. Brakowało mi już spacerów po lasach, obserwowaniu kwiatów w ogrodzie, przebywaniu wśród zieleni. Miałam takie miejsce w domu, które pierwotnie miało być garderobą, potem biurem, aż w końcu powstała tu mini oranżeria. Zaczęło się niewinnie, od kupienia dwóch czy trzech roślin egzotycznych. Jednak takie rośliny wymagają o wiele większej uwagi niż zwykłe podlewanie. Trzeba stworzyć im odpowiednie warunki, aby jak najbardziej przypominały im naturalne środowisko. Jeśli już takie miejsce znalazło się dla tych roślin, zaczęło się ich pojawiać więcej i tak powoli powstaje mój domowy naturalny raj. Egzotyczne rośliny zimą wymagają niższej temperatury powietrza, dużej wilgotności, światła, braku nadmiernego źródła ciepła np. grzejników lub kominka. Warto zaopatrzyć się w czujnik do mierzenia temperatury i wilgotności powietrza, w nawilżacz, oraz spryskiwacz do kwiatów. Odkąd więcej uwagi poświęcam swoim roślinom, czuje się bardziej zrelaksowana łatwiej skupiam się na pracy i zadaniach które mam do wykonania. Jestem spokojniejsza, rzadziej sięgam po kawę, łatwiej odnajduje spokój w sobie.

Korzyści z posiadania w domu roślin są ogromne, nie tylko te, które oddziaływają na naszą psychikę. Większość roślin, które mam w domu oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków. Usuwają wiele niewidocznych dla nas toksyn i fal z urządzeń elektronicznych. Dużym plusem jest fakt, że rośliny zdolne są w pewnym stopniu niwelować niekorzystne działanie nawet drobnoustrojów i alergenów. Jeśli nie możesz zapewnić swoim roślinom w domu tak specyficznego dla nich klimatu, zacznij od mniej wymagających roślin. Najważniejszy jest odpowiedni dobór roślin, tak aby pobudzały nasze zmysły. Dlatego warto otoczyć się takimi roślinami, które pięknie pachną, mają kolorowe kwiaty, ciekawe liście.

Obcowanie z przyrodą to ogromna przyjemność, tylko musimy na nowo nauczyć się czerpać z niej radość i siłę.

natura juka
egzotyczne rosliny w domu
kalatea storczyk
kalatea kwiaty
fikus
dekorajce domu doniczki

 

 

 

 

2 Komentarzy

  1. Piękne rośliny! My również staramy się mieć ich dużo w domu, a ostatnio zaplanowaliśmy kupić nowe roślinki antysmogowe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*