„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku.” *

 

MeksykMoim pierwszym krokiem podróży do Meksyku było marzenie. Rajskie plaże, turkus wody, cudowna fauna i flora, zabytki kultury Majów… Dla mnie Meksyk jest jednym z piękniejszych krajów na świecie, bogaty zarówno w kulturę jak i w miejsca zapierające dech w piersi. Zwiedzając ten cudowny kraj, poczułam się jakbym była w raju. Najbardziej znaną, znajdującą się w gronie kurortów o światowej renomie są miejscowości Cancun oraz Playa del Carmen. Większość hoteli usytuowana jest blisko plaży i w swojej ofercie posiadają wypożyczalnie sprzętu wodnego, poczynając od desek surfingowych i wyposażenia dla nurków, na jachtach czy skuterach wodnych skończywszy. Hotele zapewniają tyle sportowych atrakcji, że spokojnie można cały pobyt przesiedzieć na jego terenie a wypoczynek nigdy by się nie znudził. Jednak nie należy ograniczać się tylko do siedzenia w hotelu, bo dla żądnych przygód podróżników półwysep oferuje nie lada atrakcje i wiele cudownych miejsc do zwiedzenia! Podróżowanie jest bardzo łatwe, można wypożyczyć auto, ale jeśli chcecie poznać historię i kulturę tego kraju polecam skorzystanie z wycieczek organizowanych przez biura podróży, najlepiej prowadzone przez rdzennych przewodników. Podróż po pozostałościach cywilizacji Majów, po malowniczych miastach wraz z otaczającą je przyrodą, wywarły na mnie ogromne wrażenie! To co najbardziej uderzyło mnie po przybyciu do tego kraju to przyroda, wyśmienita kuchnia, rajskie białe plaże i lazur morza karaibskiego. Do tego odgłosy zwierząt i ptaków o poranku pozwalały poczuć się tak, jakby stale było się w samym centrum dżungli. Turystów na Półwysep Jukatan przyciąga bogata kultura zamieszkujących tu niegdyś Majów. Majowie znani są głównie jako twórcy precyzyjnego kalendarza, wspaniali rolnicy i architekci. Zadziwiają niebywałą wiedzą matematyczną i astronomiczną oraz rozwiniętym pismem obrazkowym. Aby poczuć kulturę i poznać historię Majów obowiązkowo należy zwiedzić Chichen Itza, Tulum i Cobe.

Chichen Itza najbardziej intrygujące i majestatyczne miasto Majów, ma niemal wojskowy wygląd i charakter. Malowidła ścienne często przedstawiają wojowników, sceny z bitew i składania ofiar z ludzi. Chichen Itza stanowiło niegdyś ośrodek religijny Jukatanu. Jego najważniejsze obiekty to obserwatorium astronomiczne gdzie przepowiadano fazy księżyca, wyliczano rok, a nawet orbitę Marsa. Kolejny obiekt to piramida i świątynia El Castillo, poświęcona bogowi Kukulkana. Do szczytu piramidy prowadzi 365 stopni, co odpowiada liczbie dni kalendarza słonecznego. Kiedyś można było wspinać się po schodach na samą górę piramidy, ale dewastacja jaka towarzyszyła najazdom turystów, sprawiła, że obecnie jest to zabronione. Do Castillo w porze równonocy wiosennej i jesiennej (ok. 21 marca i ok. 23. września) ściągają tysiące turystów. W te dni słońce oświetla piramidę w taki sposób, że powstaje cień w kształcie wijącego się po stopniach węża, zakończony wyrzeźbioną u podstawy piramidy gadzią głową. To niezwykłe zjawisko jest świadectwem niesamowitej wiedzy astronomicznej i matematycznej Majów. Wartym zobaczenia jest również Aleja Tysiąca Kolumn – Mil Columnas, ustawione przed frontem Templo de los Guerreros – Świątyni Wojowników. Na terenie Chichen Itza pozostało wiele dowodów składania ofiar z ludzi. Nieopodal Castillo wznosi się Tzompantil, platforma sąsiadująca z kamiennym reliefem przedstawiającym ludzkie czaszki. Do platformy przylega juego de pelota, boisko do rytualnej gry w piłkę. Mecz jeden na jeden rozgrywał zwycięski władca a pokonanego przeciwnika składano w ofierze.

Tulum usytuowane na skalistym wybrzeżu, od strony morza w jego panoramie dominuje wapienne zamczysko gdzie 600 lat temu światła z okien wskazywały Majom bezpieczna drogę przez zdradzieckie rafy. Tulum było ważnym ośrodkiem handlowym. Obywatele tego miasta czcili Zstępującego Boga, którego wizerunek wciąż widać nad wejściem do świątyni. Jest to jedyne miasto położone nad samym morzem i jego charakter stanowi wspaniała roślinność, pozostałe ruiny budowli i niesamowity błękit wody. Przepiękna panorama która roztacza się na morze pozostaje w pamięci na zawsze. Zamykając oczy i myśląc o Meksyku widzę właśnie ten obraz.

Coba jest mniej znanym miejscem niż ruiny nadmorskiego Tulum. Jednak sądzi się, że było to niegdyś największe miasto półwyspu. Budowle położone są w plątaninie drzew w samym centrum dżungli co potęguje jeszcze niesamowitość tego miejsca. Dodatkowo znajduje się tu majestatyczna piramida Nohuch Mul, na którą można jeszcze wejść. Do pokonania pozostaje 120 stopni ale krajobraz jaki rozpościera się na górze, pomaga zapomnieć trud włożony w wspięcie się na jej szczyt. Coba wywarła na mnie największe wrażenie, w porównaniu z Chichen Itza jest bardziej dzika, ściślej przylega do dżungli. Chichen Itza jest uporządkowana, przygotowana pod zwiedzających ją turystów.

Jest jeszcze wiele miejsc przypominających o istniejącej tu kulturze Majów, należy wspomnieć o Campeche, Edzna czy Uxmal. Ale oprócz zabytków Półwysep Jukatan ma do zaoferowani i inne atrakcje. Należy tu przede wszystkim wspomnieć o wspaniałych i nie banalnych miejscach do nurkowania. Pod zwierciadłem krystalicznej wody morza karaibskiego zobaczymy drugą co do wielkości na świecie rafę koralową. W latach 60 XX wieku pracował tu słynny oceanograf Jacques Custeau. Mekką dla nurków jest wyspa Cozumel. Na nurkowanie warto wybrać również Cenoty, czyli podziemne jaskinie zalane wodą, ale uwaga temperatura nie przekracza tu 10 stopni! To była niesamowita i zarazem przerażająca przygoda, kiedy z upału jaki panuje na powierzchni, wchodzi się do tak lodowatej wody. Jednak pływanie między stalagmitami i stalaktytami to nie lada atrakcja i cieszę się, że z niej skorzystałam. Na wyspie Yukatan znajdują się liczne rezerwaty w tym biosfery, gdzie podziwiać można różnego rodzaju ptaki i niezwykłą roślinność, której tu nie brakuje. Wspaniałym przeżyciem i miejscem do odwiedzenia jest Xcaret oraz Xel-Ha. Są to naturalne parki do których warto się wybrać na cały dzień. Do dyspozycji są ptaszarnia, muzeum, ogród botaniczny, kolekcja motyli, spływ podziemną rzeką rozjaśniona naturalnymi świetlikami, nurkowanie w słonej lagunie, wędrówka po jaskiniach, konne przejażdżki oraz kąpiele z delfinami! Warto pozostać tu do wieczora gdyż o tej porze odbywają się pokazy połączenie opowieści Majów z meksykańskimi tańcami ludowymi. Piękno jakie oferuje Meksyk, bardzo mnie urzekło. Gościnność mieszkańców, bogata kultura sprawiają, że znów marzę o pobycie w tym raju!

*Budda Siakjamuni

Meksyk Chichen Itza
Chichen Itza
IMG_2599
IMG_2491 Tulum
Meksyk Tulum
IMG_1921
IMG_2009 Coba
IMG_2311
IMG_2212
IMG_2049
HPIM0900
HPIM1015
IMG_1544
IMG_2348
IMG_2342
IMG_1650
IMG_1460
IMG_1577

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*