Poszukiwacze zaginionego piękna – podróż w głąb siebie

 

_MG_7685male

Podróż, według słownika języka polskiego, to przebywanie drogi do jakiegoś odległego miejsca. Podróżujemy przede wszystkim w poszukiwaniu czegoś. Pragniemy poznać nowe miejsca, zdobyć nowe doświadczenia, chcemy osiągnąć zamierzone cele. Na przestrzeni wieków podróże stały się codziennością, podróżujemy niemal w czasie i przestrzeni. Podróż jest również formą pielgrzymki. Zmierzamy do miejsca świętego w określonym dla nas celu, w podziękowaniu lub modlitwie. Podróże fascynują, motywują nas do odkryć nowych miejsc, nowych kultur, nowych ludzi. Uwielbiamy podróże, które stały się wspaniałą formą wypoczynku i relaksu.

Jednak podróż to coś więcej niż przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Równie dobrze nasze całe życie możemy porównać do podróży. Rodzimy się, dorastamy wciąż poszukując siebie. Chcemy poznać jak najwięcej, wiedzieć jak najwięcej, chcemy przeżyć przygodę życia. Poznajemy różnych ludzi na swojej drodze, różne smaki i kultury. To wszystko składa się później na naszą osobowość. W dzieciństwie wszystko dla nas jest proste i świat stoi otworem. Często marzymy i zaglądamy w głąb naszych myśli. Jesteśmy szczęśliwi i pełni pozytywnego patrzenia na świat. Niestety wraz z upływem czasu idziemy na kompromisy, zapominamy o własnych pragnieniach. Zapominamy o własnym ja. Gdzieś w ciągłym biegu gubimy w życiu to co najważniejsze. Robimy wiele rzeczy jednocześnie, dlatego nie odczuwamy już przyjemności nawet z tych, które do tej pory nas tak cieszyły. Bo jak poczuć zapach powietrza, cieszyć się otaczającą nas przyrodą, gdy ciągle jesteśmy w biegu? Jak smakować i rozmawiać jednocześnie? Nasze życie upływa na zarabianiu pieniędzy, sprzątaniu, zmywaniu, robieniu zakupów. Ale czy jesteśmy szczęśliwi tu i teraz? Zatrzymaj się na chwile. Usiądź, włącz ulubioną muzykę lub zanurz się w ciepłej kąpieli i pomyśl chwilę co dla Ciebie jest najważniejsze. Zamknij oczy i wyrusz w podróż w głąb siebie.

Gdzie jesteś? Jak siebie widzisz? Nie trać kontaktu ze swoim ciałem, miej świadomość dokąd zmierzają twoje myśli. Oczywiście nie jest to łatwa praca bowiem umysł wciąż pędzi. Bycie po prostu tu jest trudne, choć nadal jesteśmy w tym samym miejscu nasze myśli są w tysiącu innych miejscach jednocześnie. Zamykasz oczy i już planujesz, wspominasz, oceniasz, znów mimo bezruchu biegniesz. Jeśli nie potrafisz się zrelaksować zapisz się na jogę lub medytację. Odpowiednio przeszkolone osoby będą potrafiły nauczyć cię jak zwolnić tempo, zatrzymać się i pomyśleć o sobie. Poszukaj w sobie dziecka, które kiedyś marzyło i na wszystko znało odpowiedź, wiedziało co dla niego jest ważne i co będzie robić w życiu. Często masz wrażenie, że nie potrafisz dać z siebie nic cudownego, nic mądrego i dobrego. A piękno jest w każdym z nas, tylko na nowo musimy nauczyć się je odszukiwać. Pomyśl co tak naprawdę cię cieszy i zrób to. Jeśli zawsze chciałaś nauczyć się tańczyć zapisz się na kurs, jeśli uwielbiasz chodzić po górach zaplanuj najbliższy weekend i spędź go tylko we własnym towarzystwie. Na górskiej ścieżce łatwiej odnajdziesz siebie. Nie musisz już walczyć z wiatrakami, więc ciesz się tą chwilą.

Jednak dokądkolwiek pójdziesz i cokolwiek robisz skupiaj się nad tą właśnie czynnością. To pozwoli ci cieszyć się daną chwilą, danym momentem, miejscem, ludźmi. Nauczysz się spojrzeć na pewne rzeczy z zupełnie innego punktu widzenia. Skupienie jest bardzo ważne w naszym życiu. Jeśli nie robisz danej rzeczy w skupieniu, myśli krążą gdzieś daleko, nic z tego nie wyjdzie. Tylko dlatego, że nie potrafimy się skupić cierpi na tym nasze ego, bo gdy nam nic nie wychodzi mamy pretensje do siebie i wmawiamy sobie, że już nic nie potrafimy zrobić. Jeśli jesteś w pracy to bądź w niej, jeśli gotujesz obiad to smakuj i ciesz się z przygotowanego posiłku. Rozmawiasz z córką, mężem lub przyjaciółką wysłuchaj ich uważnie. Aby naprawdę być tu i teraz, cokolwiek robimy, daj temu odpowiedni czas tak aby prawdziwie i w pełni poczuć tą chwilę. Tylko wówczas wyciągniesz z niej naukę by ruszyć dalej w drogę szczęśliwego życia.

Często skupiamy się na przeszłości rozpatrujemy wydarzenia, zastanawiamy się, co byśmy zmienili i dlaczego tak a nie inaczej postąpiliśmy. Bardzo chcemy cofnąć czas bo ufamy, że teraz postąpilibyśmy lepiej a rzeczy potoczyłby się zupełnie inaczej. Wszyscy jednak wiemy, że nie ma możliwości cofnięcia się w czasie, dlatego przyjmij to co było i zamknij to w przeszłości. Skup się na tym co teraz robisz, co cię czeka, co możesz jeszcze zmienić. Nie trzymaj się kurczowo przeszłości a trzymaj się teraźniejszości.

Bycie tu i teraz oraz uważność jest najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowia psychicznego. Nauczmy się czerpać radość z dnia codziennego, bądźmy świadomymi świadkami swojego istnienia. Przebudź się, weź głęboki oddech, wyjdź na spacer i naucz się na nowo cieszyć życiem. Możesz również nauczyć się akceptować siebie poprzez afirmację. Afirmacja polega na powtarzaniu pozytywnych twierdzeń na temat własnej osoby. Poprzez ciągłe powtarzanie ich w końcu zaczynamy identyfikować się z ich treścią. Jak to działa? Każda wypowiedziana przez nas myśl, jest wibracją oraz ma swoją energię. Ciągłe powtarzanie jej prowadzi do zmieniania naszego sposobu myślenia. Ważnym jest aby myśli te wyrażane były w czasie teraźniejszym: jestem szczęśliwa, jestem zdrowa, mam cudowne życie.

Zaakceptuj siebie, taką jaka jesteś, ze wszystkimi konsekwencjami. Kiedy już odnajdziesz i przyjmiesz prawdę o sobie będziesz mogła żyć zupełnie jak ktoś inny. Zmieniać się i tworzyć nową siebie, szczęśliwą, spełnioną i zadowoloną z wszystkiego co zrobisz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*