„Radość z kwiatów – to resztki raju w nas”*

storczykMoja fascynacja storczykiem zaczęła się chyba od filmu „Dzika Orchidea” 😉 Początkowo kwiaty te podziwiałam w ogrodach botanicznych lub na wakacjach, gdzie rosną w swoim naturalnym środowisku. Kwiat ten zafascynował mnie ze względu na różnorodność kształtów, bogatą kolorystykę i wyzwaniem do uprawy w domu. Początkowo nie radziłam sobie i wiele kwiatów po prostu zmarnowałam. Nie chodziło tu o utrzymanie samych liści a o doprowadzeniu do ponownego kwitnienia. Zaczęłam o nich czytać, rozmawiać z osobami, które je hodują a potem metodą prób i błędów, jeden z kwiatów w końcu zakwitł ponownie. Była to dla mnie ogromna radość i tak zaczęły liczniej pojawiać się w całym domu. Orchidea czyli storczyk, jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych kwiatów na świecie. Prawdopodobnie rosły na ziemi już w epoce dinozaurów! Początkowo storczyki hodowano jako rośliny lecznicze, uznawano je za silne afrodyzjaki. Wierzono nawet, że mają magiczną moc 😉 W mitach greckich orchidee przedstawiano jako łodzie bogiń, natomiast Meksykanie wykorzystali je w swoim obrazkowym alfabecie. W epoce wiktoriańskiej orchideami dekorowano salony i oranżerie ówczesnych elit społecznych. Te piękne kwiaty w tamtych czasach ceniono na równi ze złotem a na aukcjach osiągały wysokie ceny. Obecnie wiele odmian „udomowiono” i można się cieszyć nimi przez cały rok! Doszłam już do takiego momentu, gdzie kwiaty kwitną niemal cały czas. Warto tu również wspomnieć, że orchidee to kwiaty idealne do sypialni. W nocy produkują tlen zarazem pochłaniając CO2, dlatego obecność ich w sypialni dotleni pomieszczenie a my zapewnimy sobie zdrowy i odprężający sen. Rankiem natomiast gdy się zbudzimy przywitają nas pięknymi kwiatami…

Zatem czego potrzebują te romantyczne kwiaty?

Światło – storczyki mają pod tym względem różne wymagania. Jego ilość uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju jaki kupisz. Wskazówką dla ciebie powinnna być barwa i wygląd liści: ciemnozielone świadczą o niewielkim zapotrzebowaniu natomiast szarozielone mówią nam o konieczności zapewnienia dobrego światła.

Podlewanie – najważniejsza zasada to podłoże, które między jednym a drugim podlaniem powinno wyraźnie przeschnąć. Mniej szkód wyrządzi tu zbyt skąpe niż zbyt obfite podlewanie. Woda nie powinna zalegać w podłożu, ponieważ doprowadzi to do zgnilizny korzeni a w efekcie to zgnicia całej rośliny. Odpowiednia woda do podlewania storczyków powinna być wodą miękką, o niskim zasoleniu, lekko kwaśna (pH 4,5-6,0).

Naturalnie storczyki żyją w środowisku ubogim w składniki pokarmowe. Dlatego kupując odżywki należy dodawać mniejszą ilość produktu niż zaleca to producent. Często pytano mnie co robię z przekwitniętą łodygą. Kiedy zaczynałam swoją przygodę z tymi kwiatami usłyszałam, że po przekwitnieniu należy przycinać ją za trzecim oczkiem od dołu. Potem przeczytałam, że należy ją zostawić ponieważ może ponownie zakwitnąć. Postanowiłam spróbować i od tej pory ją pozostawiam. Jeśli przez dłuższy czas jest zielona oznacza to, że ponownie zakwitnie. Jeśli natomiast usycha bezzwłocznie ją odcinam a roślina wypuszcza nowy pęd. Warto wiedzieć o tym, że orchidee nie lubią zbyt częstego przesadzania. Jeśli jednak zdecydujesz się na taki krok pamiętaj o odpowiednim dla nich podłożu. Trzymając się tych podstawowych zasad, orchidea odwdzięczy się przepięknym kwiatostanem, który utrzyma się przez długi czas!

*Philip Otto Runge

orchidea _ARA1732m
storczyk orchidea
storczyk, orchidea _ARA1835m
_ARA1852m Orchidea (storczyk)
Orchidea (storczyk) _ARA1780m
_ARA1787m _ARA1768m
_ARA1763m _ARA1772m
_ARA1742m Storczyk
_ARA1818m _ARA1829m
_ARA1786m _ARA1839m

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*